Warning: Missing argument 1 for Page::getNodeArticles(), called in /var/www/web2/bisonrose.cz/px-party.bisonrose.cz/pages/articles.php on line 3 and defined in /var/www/web2/bisonrose.cz/px-party.bisonrose.cz/_ap_class.php on line 547

Věděli jste?

Závodiště v Praze-Velké Chuchli bylo postaveno v první polovině roce 1906 (tehdy se nacházelo poměrně daleko za hranicemi města u obce Chuchelec) a již 28. září toho roku se za velkého zájmu veřejnosti uskutečnil první dostihový den. Podle dobového tisku návštěva dosáhla úctyhodných deseti tisícovek diváků a "ušlechtilý sport hippický" si ihned získal oblibu veřejnosti. Vítězkou vůbec prvního chuchelského dostihu se stala klisna Vision (foto) s jezdcem Františkem Bartoschem.

Významným datem českých dostihů je 22. květen 1921, kdy se uskutečnilo první Československé derby. Odstartovalo prvorepublikovou "zlatou éru" chuchelských dostihů, kdy dostihové dny navštěvovaly mnohatisícové davy a řada tehdejších významných osobností (např. Vlasta Burian, Adina Mandlová, Rudolf Deyl, Ferenc Futurista).

Nejvzácnější návštěvu přivítalo chuchelské závodiště 17. května 1931. Tehdy se u příležitosti Čs. derby 1931 uskutečnila oficiální návštěva prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, k jehož pobytu na závodišti noviny mj. uvedly: "Pojem oficielní (návštěva) budiž však zapomenut, Pan President stal se živě se zajímajícím divákem právě tak, jako tisíce všech těch ostatních. Napjatě sledoval vzrušující závod a stiskl, jako ostatní sportovci, ruce majitelce a trenérovi vítěze: dceři a otci.

 

Chuchelská dostihová dráha byla již před více než sto lety vybudována velmi moderně a prozíravě. Pravotočivý ovál ve Velké Chuchli disponuje délkou (2200 m), šířkou (16 - 25 m), profilem i kvalitou dráhy, jež jsou zcela v souladu s parametry významných dostihových závodišť v Evropě a Velká Chuchle patří k hlavním závodištím středoevropského regionu. Ročně se tu během 20 dostihových dní odstartuje 160 dostihů s celkovými dotacemi okolo 18 milionů korun. Dostihy sezónně navštíví v průměru 90.000 diváků a televizní přenosy sleduje asi 2,5 miliónu osob.

 

Profesionální dostihoví jezdci jsou často zaměstnanci ve stájích a většinou jsou pro dostihy i smluvně vázáni přednostně pro starty právě na koních ze své stáje. Někteří jezdci jsou však tzv. „na volné noze“ a jsou trenéry či majiteli najímáni pro konkrétní dostihy nebo na jednotlivé tréninky. Obecně se dostihoví jezdci označují také jako žokejové, nicméně v ČR oficiální titul "žokej" získá až ten profesionální jezdec, který vyhraje 50 dostihů (odděleně pro rovinové dostihy a pro překážky). Druhým typem dostihových jezdců jsou amatéři – jezdci, kteří se touto činností neživí a provozují ji ve svém volném čase jako hobby.